Медицина

Вчені виявили зв’язок між гестаційним діабетом і порушеннями розвитку мозку плода

1 хв читання

Гестаційний діабет, на який страждають жінки під час вагітності, може суттєво впливати на розвиток нервової системи дитини. Згідно з новим глобальним дослідженням, опублікованим у журналі The Lancet Diabetes & Endocrinology, такі діти на 28% частіше мають порушення нейророзвитку.

До метааналізу було включено понад 200 наукових праць, що охопили загалом 56 мільйонів пар мати-дитина. Вивчаючи дані щодо гестаційного та прегестаційного діабету, вчені зафіксували підвищений ризик таких станів у дітей:

  • на 25% частіше діагностують розлади аутистичного спектру (РАС);
  • на 30% – синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ);
  • на 32% – інтелектуальні порушення;
  • на 20% – труднощі з комунікацією;
  • на 17% – порушення моторики;
  • на 16% – розлади навчання;
  • на 27% – специфічні розлади розвитку.

Окремо підкреслюється, що ризики ще вищі у дітей жінок із прегестаційним діабетом – захворюванням, що розвинулося ще до зачаття. Для них імовірність порушень розвитку нервової системи зростає на 39% у порівнянні з тими, хто народився від матерів з гестаційним діабетом.

«Ми лише починаємо розуміти, як формується мозок плода в утробі, і яким чином впливає на нього рівень цукру в крові матері. Існує припущення, що глюкоза може діяти як тератоген – речовина, що викликає аномалії розвитку», – коментує доктор медичних наук Джонатан Фаро.

При цьому вчений наголошує на необхідності обережного трактування результатів дослідження, оскільки метааналіз виявляє лише тенденції, а не доводить прямі причинно-наслідкові зв’язки.

За його словами, подальші дослідження можуть не лише поглибити розуміння розвитку мозку, але й допомогти розробити профілактичні стратегії для зменшення ризиків порушень у майбутніх поколінь.

Схожі записи
Медицина

На Волині парамедики врятували життя чоловікові з пневмотораксом і зупинкою серця

У п’ятницю, 19 квітня, екстрена медична допомога з Ковельського відділення врятувала життя 54-річному мешканцю селища Голоби, в якого виявили напружений пневмоторакс і…
Медицина

«Кінна терапія душі»: на Волині поранені військові проходять реабілітацію у сідлі

У центрі іпотерапії в селі Вишнів на Волині вже другий рік поспіль відбуваються заняття для військовослужбовців, які проходять лікування після поранень. Реабілітація…
Медицина

«Вижити і врятувати» – історія фронтового лікаря з Ківерців, який понад два роки допомагав бійцям на передовій

Олександр Ващук, лікар-уролог та фахівець ультразвукової діагностики з Ківерцівської лікарні Святого Пантелеймона, провів понад два роки на передовій, рятуючи українських бійців у…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *