У центрі іпотерапії в селі Вишнів на Волині вже другий рік поспіль відбуваються заняття для військовослужбовців, які проходять лікування після поранень. Реабілітація з кіньми стала для бійців не лише способом відновити сили, а й знайти душевний спокій у складний період.
Щотижня до центру приїжджають військові, які перебувають на лікуванні у Волинському обласному госпіталі ветеранів війни. Психологиня Марія Омельчук, яка є ініціаторкою цих занять, зазначає, що іпотерапія має потужний емоційний ефект: бійці стають відкритішими, більше усміхаються, легше спілкуються і знову вчаться довіряти.
Повернення до сідла після війни
27-річний Валентин із Луцька, який втратив ногу на території Курської області в лютому цього року, з дитинства мав справу з кіньми. Після поранення чоловік вперше сів у сідло під час заняття в центрі: «Уперше після всього верхи. Дідусь мав коня, я мав. Дуже сподобалось, круті відчуття», – поділився захисник.
Його побратим Ігор зі Львова також згадує зв’язок із кіньми ще з дитинства: «На селі ріс, любив коней. Сісти на коня – розслабляє. Одне слово – полегшення».
Коні як «терапевти з гривою»
Центр заснував ветеран АТО Володимир Маруняк. Саме тварини, за його словами, допомогли йому повернутися до життя після служби. «Після фронту коні витягують тебе. З ними працюєш – і вже не думаєш про погане», – розповідає він.
Його дружина Ольга додає: «Хлопці приїжджають до нас із важкими серцями. А їдуть звідси усміхнені, немов діти. Хтось гладить, хтось обіймає, хтось уперше в житті бачить коня. І кожен щось своє тут знаходить».
Центру іпотерапії вже дев’ять років. У ньому утримують вісьмох коней. І всі заняття для військових — абсолютно безкоштовні.
Емоційна підтримка та фізичне відновлення
За словами клінічної психологині Марії Омельчук, контакт із кіньми стимулює не лише фізичну активність, а й пробуджує в бійцях емоції, що зцілюють. «Хтось здійснює мрію, хтось повертається в дитинство. Коні мають сильну енергетику – вони як губка вбирають негатив», – пояснює вона.
Кінна терапія у Вишневі стала місцем, де поранені воїни не просто відновлюються, а знову знаходять себе. І, як кажуть у центрі, це тільки початок.